Как пият кафето си по света ....

 

 Кафето е енергия, кафето е наслада, кафето е изкуство!
Това е напитката, която всеки дун събужда света, която разведрява хората в тяхното ежедневие, която ободрява неуморните пътешественици.
И въпреки, че ароматната напитка е любима на много хора по света, редица държави се отличават с характерните си кафе рецепти и начини на сервиране. Всяка чаша кафе може да бъде артистичен шедьовър, нужно е само малко въображение.
 
Турция – тюрк кахвеси (türk kahvesi)
Пиенето на кафе е уникално удоволствие за турците. Даже думата закуска на турски е "kahvaltı” или kahve-altı и в превод означава „след кафето”. Популярна турска поговорка гласи, че едно турско кафе се помни 40 години.
Поднасянето на кафе играе важна роля за сближаването на хората. Домакинът изразява колко цени гостите си по начина, по който приготвя и им поднася кафето. Приемането на поднесеното кафе пък е знак за уважението на гостенина към домакините.
Друга турска пословица пък казва, че кафето трябва да бъде “черно като ада, силно като смъртта и сладко като любовта” и може би затова дъхавата напитка се приготвя в джезве и се сервира с турски сладки или локум. А след изпиването му следва и гледането на кафе. Дали пък на вас няма да се падне „пътуване“.
 
Еспресо в Италия
В Италия кафето е еспресо по подразбиране, не е нужно да уточнявате, ако сте решили да поискате точно такова. Там го пият късо и на бара, на крак – така се усвоявало по-добре. Съвсем в реда на нещата ще е, ако още с влизането си поръчате, дори барманът да е зает. Плаща се накрая.
 
Кафезиньо в Бразилия
В Бразилия кафето се сервира с шоколад и горещо мляко. Това е рецептата за “кафезиньо”, както го наричат там. В Сао Паоло дори има бронзов паметник на кафееното дърво.
 
С капачка уиски в Ирландия
Известното по цял свят ирландско кафе се приготвя във високи стъклени чаши със столче. Те трябва да са предварително затоплени. На дъното се поставят 1-2 лъжички кафява захар, после се налива капачка уиски и се разбърква, докато захарта се разтвори. Налива се и кафето, като чашата не се пълни до горе, за да остане място за разбитата сметана.
 
Café au lait във Франция
Типичната сутрешна напитка във Франция е Café au lait. Приготвя се от равни количества силно кафе и мляко с пяна, които се смесват в кана. Традицията повелява млякото и кафето да се сипват едновременно в каната, за да се смесят перфектно.
В Мексико е сложна процедураВ Мексико приготвянето на кафе е доста сложна процедура. Първо се кипва вода с кафява захар, шоколад, счукан карамфил и пръчка канела. Вари се 15 минути, след което в нея се добавя смляното кафе. Сместа се сваля от огъня и се оставя “да отлежи“ за 5 минути. После се подправя с ванилия, прецежда се и се сервира.
 
С ментов ликьор в Бавария
Ментов ликьор обичат да добавят към кафето в Бавария. Няколко капки от него се смесват със силно черно кафе, което по желание може и леко да се подслади, заедно с малко сметана. Напитката се поднася в стъклена чаша, украсена богато с бита сметана.
 
На Карибите добавят ванилия и канела
На Карибите към кафето добавят ванилия и канела, заедно с малко изсушена кора от портокал, преди да го сложат да се вари. Продуктите се смилат добре и след това се кипват на бавен огън.
 
На три глътки в Йемен
Доброто турско кафе трябва да е ситно смляно. Вари се в джезве, което се вдига 7 пъти от огъня, преди течността да е кипнала. В Йемен го пият на три глътки: „Първата – горчива като живота, втората – сладка като любовта, а третата – загадъчна като смъртта“.
 
Във Финландия
В централната част на Финландия заедно с кафето се сервира местно сирене, наречено juustoleipä.
То не просто се предлага заедно с кафето, а вътре! Нарязва се на малки кубчета, които са слагат на дъното на чашата и се заливат с кафе. След като изпиете кафето, си изяждате сиренето с лъжицата.
 
В Мароко
Дори само произнасянето на името на тази страна извиква в ума асоциации с ароматни подправки. Не случайно тукашното кафе напомня повече ориенталски пазар, отколкото напитка. Впрочем, решите ли да го опитате, помислете два пъти: след първата глътка устата ви пламва! На пътешествениците, които не са свикнали с местното кафе, се препоръчва да имат в ръка една от местните питки, за да погасят с нея огъня на езика си.
Прочутото мароканско кафе е силно и всъщност очарователно с дъха си на канела, кимион, джинджифил, кардамон и индийско орехче. А останалите подправки, които се добавят, са в зависимост от случая. На сватба например предлагат по-сладко кафе, докато за погребения е предвидено вкусът да е по-горчив.
 
В Колумбия - първо глътка вода
Кафето и тази далечна и непозната за повечето българи страна са неразривно свързани. Тук по мнението на много експерти отглеждат най-качественото кафе в света. И го пият по начин, различен от този в съседните страни. И макар че в романа си Никой не пише на полковника Габриел Гарсия Маркес добавя в напитката и малко ръжда, всъщност колумбийците го правят с шоколад. При това по колумбийски то може да бъде сварено единствено със зърна кафе, отгледани на местна почва.
 
Виетнам - трамбовано и с яйце
Тук тази напитка е любима и се приготвя по специален начин. На дъното на чашката първо сипват популярното кондензирано мляко, а отгоре надяват едно метално приспособление с дупки, което повече прилича на чашка-цедка. В нея насипват кафето, трамбоват го добре и заливат с вряла вода. Та постепенно се сцежда през дупчиците за около 2-3 минути и се оказва в чашката.
Ако искате да си сварите виетнамско кафе, но не разполагате с продупчената чашка, използвайте друга популярна рецепта - пак с кондензирано мляко, но и с яйце - 3 ч.л. кафе, 1 жълтък, 2 ч.л. кондензирано мляко. Сварете малка чашка кафе. Разбийте жълтъка в млякото до пухкава пенеста смес. Сипете 1 с.л. от свареното кафе и отново разбийте. Долейте останалото кафе и се насладете на утрото.
 
Дания - ароматите на Копенхаген
Малко неочаквано, но датчаните не отстъпват на италианците по пиенето на кафе. Колкото и да ни се струва, че в студената Скандинавия е по-разбираемо да се набляга на алкохол или чай, истината е, че там кафето е на първо място. Датчаните го носят в термоси, пият го в кафенетата, макар че цените там са космически и е по-добре да си го свариш у дома, и употребяват невероятни количества. За традиционно датско кафе се смята една напитка, която носи името Копенхаген - кафе с ром, карамфил и канела.
 
Café Touba – Сенегал
Cafe Touba е традиционна кафе напитка в Сенегал. Името му идва от свещения Туба и в началото се е консумирало само от членовете на мюсюлманското братство Mouride, но сега вече е достъпно за всички. Консистенцията се получава от мляно печено кафе на зърна и африкански черен пипер.
 
САЩ
Американците средно пият 3.5 чаши кафе дневно. Щатът Сиатъл има десет пъти повече магазини за кафе на човек, отколкото останалата част на САЩ. 107 милиона пък е броят на американците над 18-годишна възраст, които пият кафе ежедневно. Това е повече от половината от американците. Чаят е бил по-популярен от кафето в Америка, докато цените не се увеличават заради Stamp Act от 1767 г. Резултатът бил Бостънското чаено парти (мащабен протест).